Facebook’taki “Videomu izler misiniz?” şeklindeki izinsiz gönderiler ve çözümü

Bu yazımızda son bir aydır neredeyse birçok kişiyi etkileyen “Bu Videoyu Hazırlamak İçin Günlerdir Uğraşıyorum lütfen izler misiniz arkadaşlar” ,“Arkadaşlar Slayt Videomu İzlermisiniz, Yorumda Atın Lütfen ” “Arkadaşlar Videomu İzleyip Beğenir misiniz Seviyorum Hepinizi ” şeklinde ortaya çıkan virüsten bahsedeceğiz.

Virüs özellikle Google Chrome kullanıcılarını ciddi şekilde etkilemiş görünüyor.İlk bakışta sıradan bir video görünümünde olan bu paylaşım üzerine tıkladığınızda üst tarafta görünen, sanki flash player indirmeniz gerekiyormuş şeklindeki uygulama izin bağlantısıyla cokies olarak bilgisayarımıza yerleşen bir virüsü tetikliyor. Bilgisayarınıza yerleşen facebook virüsü, tıpkı size bulaştığı yöntemli sizi aracı kullanarak diğer kullanıcılara da yayılıyor.

Virüsün yerleşmesinin ardından Google Chrome arama sayfanızı değiştiriyor 3 sekme açma ve Facebook profilinde bu tarz paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor.Ayrıca sizin haberiniz olmadan sizin adınıza bazı FAcebook sayfalarını beğenmeye devam ediyor.

Şimdi gelelim bu durumdan nasıl kurtulacağınıza:

İlk olarak Facebook hesabımızdan uygulama ayarlarına gelerek kullandığımız uygulamaları kontrol etmemiş bilmediğimiz tüm uygulamaları kaldırmak.

Daha sonra ise kayıt defterinden bazı ayarları yapmamız gerekiyor.Yalnız bu aşamada dikkatli olmakta fayda var bu işlemlerde oluşacak hatalar bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir.
Başlat > Çalıştır’a giriyorsunuz.
Buraya “regedit” yazıyorsunuz.
Açılan kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyorsunuz.
Buradaki “asadgkljkgljskjakgja” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz.
Chrome’yi açıp kapattıktan sonra sorunuz çözülmüş oluyor.
En son olarak Güncel ve sağlam bir antivirüs programı ile sistemini tarama yapınız.Tüm bu işlemlerden sonra sisteminiz temizlenmiş olacaktır.