Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı…

Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı. İlk kez Facebook’un SEC’e bildirdiği raporda  yer alan belgelerde resmi olarak  doğrulanmış olan habere göre Facebook, WhatsApp’e ödemeyi 4 milyar dolar nakit paranın yanı sıra, 12 milyar dolarlık Facebook hissesi vererek yapacak.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’ün de Facebook sayfasında duyurduğu satın alma haberine göre, tüm WhatsApp çalışanları artık Facebook ekibine katılacak. Facebook, ayda 450 milyondan fazla aktif mobil kullanıcısı olan WhatsApp’ı satın almasıyla birlikte gücüne de güç katmış oldu.WhatsApp’ın tamamının Facebook tarafından satın almasını aynı zamanda bir yetenek satın alması olarak nitelendirebiliriz. Facebook çalışanlar için de ayrıca ek olarak 3 milyar dolarlık bir Facebook RSU hissesini ayırmış durumda. Kısacası anlaşma tamamlanırsa, Facebook’un WhatsApp satın almasının toplam maliyeti 19 milyar dolara ulaşacak.

Satın alma anlaşması imzalanmış olmasına rağmen, 19 Ağustos tarihine kadar Facebook herhangi bir sebeple anlaşmadan cayarsa, WhatsApp’e nakit olarak tam 1 milyar dolarlık cezai bir ödeme yapmayı da kabul etmiş durumda. Bu, Facebook’un Instagram’ı satın aldığı rakamla eşit ve WhatsApp’in ne kadar büyük bir satın alma olduğunun da en iyi göstergesi.

WhatsApp CEO’su Facebook yönetiminde

WhatsApp’ın kurucu ortağı ve şu andaki CEO’su Jan Koum, satın alma ile birlikte Facebook’un yönetim kuruluna girmiş durumda. Bununla birlikte WhatsApp hakkında bazı detaylar da Facebook resmi blogu üzerinden duyuruldu.

Satın almanın ardından WhatsApp, bağımsız bir şekilde operasyonlarına sürdürecek ve yola WhatsApp markası ile devam edilecek. Yine WhatsApp, Mountain View, California’da bulunan ofislerini Palo Alto’ya taşımayacaklar. Son olarak, Facebook’un WhatsApp’ı bir Facebook mesajlaşma servisine çevirmesi ya da ismini değiştirmesi söz konusu olmayacağını da belirtelim. Ancak Facebook’un WhatsApp’tan gelir elde etmek adına önemli adımlar atımlar atacağı aşikar.

Mark Zuckerberg Facebook profilinde açıklama yaptı. Bu açıklamanın Türkçe özeti aşağıda ki gibidir.

 

“Whatsapp’ı bütün ekibi ile birlikte Facebook bünyesine katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya’da 450 milyon kişi tarafından kullanılan sade, hızlı ve güvenilir mesajlaşma servisi WhatsApp en etkili mobil platformlardan bir tanesi. Günde 1 milyondan fazla insan Whatsapp’a kayıt oluyor ve 1 milyar kişinin birbiri ile mesajlaşmasını sağlıyor. Whatsapp’ın operasyonları Facebook’dan ayrı olarak çalışmaya devam edecek. Ürünün yol haritası ve WhatsApp takımı değiştirilmeyecek. Önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde Whatsapp’ı daha da büyüteceğiz. Whatsapp insanların interneti daha uygun maliyetler ile kullanmasını sağlayacak veinternet.org adlı projemize de katkı sağlayacak. Whatsapp, Facebook Messenger’a da zengin içeriği ile katkıda bulunacak. WhatsApp ve Facebook Messenger farklı kullanım amaç ve önemine sahip olduğu için bu iki ürünede gerekli yatırımları yaparak katkıda bulunacağız.  Ve kendi kategorilerinde lider kalmalarını sağlayacağız..

Jan‘ı uzun süredir tanıyorum ve ikimizinde temel amacı Dünya üzerinde ki internet kullanıcılarını birbirleri ile daha bağlantılı hale getirmektir. Jan ve Whatsapp takımı bir çok güzel iş yaptılar. Yarım milyon insanı WhatsApp ile birlikte bağladılar. Onlarla çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

WhatsApp’ın kurucu ortağı ve şu andaki CEO’su Jan Koum, satın alma ile birlikte Facebook’un yönetim kuruluna girdi. Bununla birlikte WhatsApp hakkında bazı detaylar da Facebook resmi blogu üzerinden duyuruldu.