Bugün benim doğum günüm…

Bugün benim doğum günüm, üstüne basa basa yaşadığım, güldüğüm ağladığım,düşüp kalktığım, bazen çocuk gibi sevindiğim, bazen kendi köşemde sustuğum, bazen tek başına bir topluluk olduğum, bazen kalabalıklar içinde kaybolduğum, bir çok hayal kırıklığı, belki biraz hüzün, çokça keşkeler ve herşeyden önemlisi iyikilerde dolu, yazıldığı gibi kolay kolay geçmeyen 34 sene…

Farkettiğim şey doğum günlerimde hissetiklerim yıllar geçtikçe değişiyor, çocukken bir pasta demek doğum günü, gençliğinde ise arkadaşlarınla eğlendiğin mesajlar ile sevindiğin ilgi ile şımardığın senin günün, belli bir yaştan sonra ise kendin ile hesaplaşma günü bugün. Dönüp arkaya baktığımda herşeyi tartıp “keşke”leri saydığım ama en önemlisi o “keşke” leri “iyiki” ler ile ortadan kaldırdığım gün.

Arkada bıraktığım seneler beni neyseki hüzünlendirmiyor ve gelecek günlere daha umutla ve gülümseyerek bakıyorum. Her yaşadığım sene hayatıma bir ders katıyor ve bir senede bile insan hayatında ne çok şey değişiyor görüyorum. Çok değil bundan bir kaç sene önce bitermi dediğim askerlikte belki sevdiklerimden bu kadar uzakta tek başına 1 pop kek ile kutladım bu günü, hiç unutmuyorum vişneli sevmeme rağmen başka kek kalmadığı için yemiştim doğum günü pastam niyetine. Facebook duvarındaki mesajlar, sevdiklerimden telefonda aldığım kutlamalar ise en büyük hediyemdi yanlız doğum günü partimde.

Şimdi nasıl geçtiğini anlamadığım bir sene ve gülüyorum bir sene öncesine, dedimya artık hüzünlendirmiyor beni geçen seneler. Biliyorum her sene olduğu gibi bu senede zorluklar, engeller olacak önümde, aslında umursamıyorum çünkü biliyorumki o engeller olmasa gitmek çok zor mutluluğa ve her zorun arkasında mutlaka bir parça mutluluk var bu hayatta. Ve ben mutluyum, demekki bir çok zorluk çıksada karşıma aşmasını bilmişim ben zorlukları bu hayatta.

Ve bugün ilk başta dedimya keşkeleri ortadan kaldıran iyikiler var hayatımda. Gerçekten o iyikiler daha çok bağlıyor insanı hayata. İyikiler ile güne daha güzel uyanıyor insan, zaman daha değerli , elinde olmayanın bile ilerde olabilme ihtimali daha yüksek iyikilerle. Adı, Şanı yok bu iyikilerin, tarifi tadı yok, bazen Oğlum diye sarılan 2 kol, bazen abi diye konuşan bir dil, kankam – kardeşim diye açılan bir telefon ve ihtiyacın olduğu her an yanında olan buraya yazmakla bitmeyen sevdiklerin.

Aslında biraz duygusala kaçsada duygusal bir yazı yazmak değil niyetim, sadece içimden gelenleri paylaşmak istedim. Hayatı boyunca kimseyi kırmamak için uğraşan ve bu uğurda belki en çok kendi kırılan, hayallerinin peşinde koşan, sağ elini sol elinden ayırmayan, elimde terazi olmasada adil davranmaya çalışan, hatta bankada yerde bulduğu önceki sırayı bile kullanmayan, kendi derdini kimseye sıkıntı olmamak için kendi kendine çözmeye çalışan, herkesin sıkıntısını halletmeye çalışan, neşe dolu eğlenceli yolun yarısına yavaş yavaş yaklaşan biriyim ben kendimce. Yada ben kendimi bu şekilde görüyorum sadece.

Neyse yolum uzun benim, umarım mutlu bir şekilde kutlanacak çok doğum günüm olur ve keşkelere muhtaç olmadan iyikiler hep yanımda olur benim…

İçinizdende olsa iyiki doğdun diyen, bu güzel günümde beni yanlız bırakmayan ve yazımı okuyan hepinize teşekkür ederim…

İlker GÜNER